تفاوت‌های عمده طراح در مقابل توسعه دهنده وب

نویسنده:
بازدید: 1571 بازدید
تفاوت‌های عمده طراح در مقابل توسعه دهنده وب

به نظر شما طراح وب و توسعه دهنده وب حرفه های مشابهی هستند؟ اگر بله! پس شما تنها نیستید، بسیاری به همین مفهوم اعتقاد دارند. این مقاله را بخوانید تا در مورد مقایسه طراح وب و توسعه دهنده وب برای وضوح بهتر بیشتر بدانید.

به راحتی می توان ایده طراح وب و توسعه دهنده وب بودن را با هم اشتباه گرفت. بسیاری بر این باورند که هر دو این پروفایل ها یکسان هستند. اگرچه، بسیاری از اوقات آنها نقش های مشابه، مهارت های مشابه (تا حدی) دارند، با ابزارهای مشابه یا چیزی که به نظر می رسد به عنوان یک فرد غیر معمولی کار می کنند. در واقعیت، طراحان و توسعه دهندگان نقش ها و مسئولیت های کاملاً متفاوتی دارند. با این حال، تنها هدف مشابه ایجاد یک وب سایت با استفاده از پلت فرم سازنده وب سایت به انتخاب آنها است.

بنابراین، بیایید طراحی وب در مقابل توسعه دهنده وب را درک کنیم و دنیای آنها را کشف کنیم.

طراح وب در مقابل توسعه دهنده وب – تفاوت های اساسی

پیش از این، ما عمیق تر به بحث در مورد این حرفه ها می پردازیم. اولین چیزی که باید با آن روشن باشید، تفاوت ها هستند زیرا در بین این دو حرفه سردرگمی زیادی وجود دارد.

اگرچه طراح و توسعه دهنده یک هدف مشترک دارند انتخاب بهترین گزینه برای ساخت یک وب سایت، نقش آنها کاملاً متفاوت است.. الف>

به بیان دیگر، طراح وب جنبه های بصری را مدیریت می کند که شامل طرح رنگ، گرایش های طرح های گرافیکی و جریان اطلاعات است. و سپس اجرای این ایده ها در ساخت یک وب سایت همان چیزی است که وظایف توسعه دهنده وب در مورد آن است.

حالا بیایید بیشتر بدانیم…

توسعه‌دهنده وب: یک توسعه‌دهنده وب از همه کدنویسی‌هایی که برای ساختن یک وب‌سایت لازم است مراقبت می‌کند. برای این، توسعه دهنده می تواند با استفاده از هر زبانی از جمله جاوا اسکریپت، HTML، PHP یا CSS کار کند. در حالی که مجموعه مسئولیت‌هایی که شامل سایت می‌شود عاری از خطا و عملکردهای لازم در صورت لزوم است.

طراح وب: یک طراح وب از تمام جنبه های بصری یک وب سایت مراقبت می کند. وظیفه آنها این است که یک وب سایت از نظر بصری جذاب به نظر برسد و چگونه کار می کند. در حالی که مجموعه مسئولیت ها شامل جریان اطلاعات، تجربه کاربر، رابط کاربری، طرح بندی و تایپوگرافی است.

اکنون که شما ایده ای در مورد تفاوت های عمده بین هر دو دارید، در اینجا قصد داریم برخی از جزئیات اصلی را پوشش دهیم.

یک توسعه دهنده وب چه کاری انجام می دهد؟

یک توسعه دهنده وب چه کاری انجام می دهد؟

وقتی صحبت از توسعه وب می شود، وظیفه اصلی ساخت یک وب سایت با حفظ ساختار اصلی آن است. در نتیجه، توسعه چیزی است که برای تبدیل یک Wireframe به یک وب سایت در حال اجرا زنده در شبکه جهانی وب لازم است. علاوه بر این، یک توسعه‌دهنده وب باید اطمینان حاصل کند که وب‌سایت بدون اشکال است، به آرامی کار می‌کند، سریع بارگیری می‌شود و تجربه کاربری یکپارچه را به همراه دارد.

به همین ترتیب، شغل آنها به مهارت های فنی، کدنویسی و زبان های برنامه نویسی پیشرفته نیاز دارد. بنابراین، کاری که یک توسعه‌دهنده انجام می‌دهد این است که ایده‌ها را از طراحان می‌گیرد و با توسعه یک وب‌سایت کاربردی، آنها را زنده می‌کند.

به طور خاص، نقش یک توسعه دهنده ساختن یک وب سایت است. در نتیجه، پیکربندی و کدگذاری پایگاه داده و سرور در قسمت پشتی و همچنین ادغام ویژگی ها و عملکردهای مهم در وب سایت را پوشش می دهد. برای این کار، یک توسعه‌دهنده باید آزمایش و اشکال‌زدایی را انجام دهد تا مطمئن شود وب‌سایتی که روی اینترنت می‌رود، بدون اشکال است. در حالی که ممکن است نقش های دیگری مانند تعمیر و نگهداری، مشکلات میزبانی وب، رفع خطاها و موارد دیگر را نیز انجام دهند.

برای درک بهتر مسئولیت‌های شغلی یک توسعه‌دهنده وب، اجازه دهید آن را تجزیه و بیشتر درک کنیم.

انواع توسعه دهندگان وب

قابل ذکر است که توسعه وب از زبان های برنامه نویسی مختلف استفاده می کند. با این حال، نوع زبانی که استفاده می شود بستگی به وظایف توسعه ای دارد که باید تکمیل شوند. به طور عمده سه نوع توسعه دهنده وجود دارد، بیایید در اینجا با هر کدام آشنا شویم.

1- توسعه دهندگان Back End

همانطور که از نام آن پیداست، توسعه دهنده پشت صحنه با استفاده از زبان های برنامه نویسی پیشرفته مانند PHP، Ruby، Java و Python در پشت صحنه کار می کند. بنابراین توسعه سمت سرور به طور عمده تمام جنبه های وب سایت را که در قسمت پشتی اتفاق می افتد پوشش می دهد. در نتیجه، توسعه دهنده تمام امور فنی و کاربردی یک وب سایت و برنامه را مدیریت می کند.

2- توسعه دهندگان فرانت اند

توسعه دهندگان Front End کسانی هستند که وب سایت را با استفاده از HTML، CSS، جاوا اسکریپت و سایر زبان های پیشرفته کدنویسی می کنند. در نتیجه، عمدتاً از عناصر بصری یک وب سایت که کاربران می بینند مراقبت می کند. بنابراین، توسعه دهندگان فرانت اند و طراحان باید دست در دست هم کار کنند تا نتایج نهایی را به دست آورند.

3- توسعه دهندگان Full Stack

وقتی نوبت به توسعه‌دهندگان فول استک می‌رسد، کد برای هر دو قسمت پشتی و جلویی است. آنها دانش گسترده تری از نحوه عملکرد وب سایت دارند، توسعه دهندگان full stack اطمینان حاصل می کنند که توسعه دهنده front end و back end همیشه به درستی کار می کنند. علاوه بر این، کدنویسی با استفاده از CSS، جاوا اسکریپت، HTML، توسعه دهندگان پشته کامل سرورها، پایگاه‌های داده پرس و جو، APIهای وردپرس و موارد دیگر را تنظیم و پیکربندی می‌کنند.

مهارت ها و ابزارهایی که توسعه دهندگان نیاز دارند

توسعه دهندگان وب برای تکمیل وظایف خود و ایفای نقش های خود به مهارت ها و ابزارهای فنی خاصی نیاز دارند. بنابراین، نقش های کمتری وجود دارد که مورد نیاز است.

 • چارچوب های جاوا اسکریپ مانند jQuery
 • کدنویسی و زبان برنامه نویسی پیشرفته مانند HTML، CSS، HTML و PHP
 • تست و رفع اشکال
 • سیستم های مدیریت محتوا
 • Backend و پایگاه های داده
 • بهینه سازی موتور جستجو

در کنار مهارت های فنی، مهارت های غیر فنی دیگری مانند حل مسئله و تجزیه و تحلیل وجود دارد که در توسعه وب دست به دست هم می دهند. در حالی که داشتن مهارت های ارتباطی و درک عالی برای دانستن شغل خود و انتقال ایده خود به وضوح به مشتریان و همکاران بسیار مهم است.

علاوه بر مهارت های فنی و غیر فنی، ابزارهایی نیز وجود دارد که یک توسعه دهنده وب باید با آنها آشنا باشد. برخی از ابزارهای اصلی توسعه وب عبارتند از MySQL، GitHub، Sublime Text، Lighthouse و موارد دیگر.

یک طراح وب چه کاری انجام می دهد؟

یک طراح وب چه کاری انجام می دهد؟

زمانی که ما در مورد طراحی وب صحبت می کنیم، همه چیز مربوط به ایجاد یک وب سایت در مورد چیدمان و جذابیت بصری یک وب سایت است. الف>

هدف یک طراح وب این است که یک وب سایت بهتر به نظر برسد، کاربر پسندتر به نظر برسد و همچنین کاربران را به ماندن در یک وب سایت برای مدت طولانی تر دعوت کند، بنابراین نرخ کلیک را بهبود می بخشد. به همین ترتیب، رابط کاربری، ساختار کلی سایت و تبدیل ساده را تضمین می کند.

انواع طراحان وب

طراحان وب انواع مختلفی دارند که هر کدام نقش متفاوتی در ساخت وب سایت دارند. بنابراین، اجازه دهید آنها را به طور مفصل در اینجا مورد بحث قرار دهیم.

طراح رابط کاربری (User Interface).

طراحان رابط کاربری نقش مهمی در طراحی یک وب سایت دارند، زیرا از تعاملی که ممکن است در وب سایت رخ دهد مراقبت می کنند. برای اشاره، نقش آنها بهبود قابلیت استفاده یک وب سایت و بهینه سازی برای بهبود نرخ تبدیل است.

بنابراین یک طراح رابط کاربری باید دانش عمیقی در مورد طرح های رنگی، تایپوگرافی و الگوهای طراحی UI داشته باشد. نکته کلیدی ایجاد یک وب سایت با طرح های واکنش گرا است. علاوه بر این، دانستن انیمیشن‌ها و تعاملات طراحی روی کیک است.

طراح UX (تجربه کاربر).

طراح UX مطمئن می شود که یک وب سایت با ساختار مناسب طراحی می کند که کاربران را درگیر می کند و تجربه ای درجه یک را ارائه می دهد. طراح باید داده ها و عناصری را جمع آوری کند که بر اساس نتایج انسان محور هستند. بنابراین، طراح تحقیقات و داده‌ها را بر اساس آزمایش و تجزیه و تحلیل جمع‌آوری می‌کند که بر روی طرح نهایی منعکس می‌شود.

بنابراین، یک طراح UX نیاز به انجام تحقیقات عمیق کاربر، تعیین و طراحی ساختار اطلاعات دارد.

طراحان بصری

همانطور که از نام آن مشخص است، طراح بصری از تمام جنبه های بصری یک وب سایت مراقبت می کند. به همین ترتیب، نقش یک طراح بصری تا حدودی بین طراح UI و UX است. بنابراین، این نوع طراح باید مطمئن شود که یک وب سایت عالی به نظر می رسد و استفاده از آن آسان است. در نتیجه، فرد باید از چیدمان ها، تایپوگرافی، تصاویر، طرح های رنگی و موارد دیگر مراقبت کند.

بنابراین، فرد باید مهارت طراحی گرافیک قوی داشته باشد و در عین حال با نرم افزارهای طراحی مانند Adobe Creative Cloud، Adobe Photoshop و دیگران. علاوه بر این، توانایی کار با فعل و انفعالات پویا و طرح های حرکتی نیز یک امتیاز مثبت است. این روزها طراحان وب همچنین با ایجاد لوگوی جمع سپاری پول در می آورند.

مهارت ها و ابزارهایی که طراحان وب نیاز دارند-

مهارت ها و ابزارهایی که یک طراح وب به آن نیاز دارد بستگی به نقشی دارد که هر کدام تلاش می کند ایفا کند و نوع طراح که در آن کار می کند. با این حال، بیشترین مهارت ها عبارتند از:

 • دانش اولیه در مورد HTML  (ایجاد وب سایت HTML) و CSS (دانش در مورد سازندگان CSS برای وب سایت ها )
 • دانش عمیق طراحی وب سایت و روندها
 • طرح هایی که برای کاربر واکنش گرا و تعاملی هستند
 • مدیریت وب سرور
 • روی طرح، ساختار و عملکرد وب سایت تمرکز کنید. علاوه بر این، باید سئو دوستانه باشد
 • آشنایی با ویژگی های اساسی سیستم مدیریت محتوا برای طراحی موثر
 • وایرفریم و نمونه سازی
 • دانش در مورد نام تجاری، پالت رنگ، و تایپوگرافی
 • تجربه با انتقال، تعاملات پویا، طراحی حرکت، و عناصر نام تجاری

در کنار این مهارت‌های فنی، به‌عنوان یک طراح وب، باید بر مهارت‌های غیر فنی مانند مدیریت زمان، ارتباطات مؤثر و مدیریت عناصر برای طراحی مناسب تمرکز کرد. به عنوان یک طراح وب، باید ابزارهایی را برای طراحی کارآمد یک وب سایت یاد بگیرید. اگرچه ابزارهای متعددی برای طراحی در دسترس هستند، برخی از نرم افزارهای طراحی گسترده Figma، Sketch، Proto.io، Zeplin، InVision و غیره وجود دارد.

توسعه دهنده وب در مقابل طراح وب: تفاوت های عمده چیست؟

تا به حال متوجه شده اید که طراحی و توسعه وب چیست. بنابراین، اکنون تفاوت‌های عمده‌ای را که اینها را متمایز می‌کند، بشناسیم.

 • در حالی که تمرکز طراح بر روی چشم انداز بصری و قابلیت استفاده است و توسعه دهندگان بر عملکرد و ساختار تمرکز می کنند.
 • طراح ایده و چشم انداز یک وب سایت را تجسم می کند و یک مدل از وب سایت بر اساس عناصر UI و UX ایجاد می کند. در حالی که توسعه دهنده اگر این مفهوم از نظر مالی و فنی امکان پذیر است یا خیر. و اگر بله، کدنویسی کنید و بر اساس آن برنامه‌نویسی کنید.
 • توسعه دهنده باید مهارت های فنی خود را افزایش دهد، زبان های برنامه نویسی پیشرفته و چارچوب وب سایت را یاد بگیرد. از سوی دیگر، طراح نیاز به تحلیل و تحقیق مناسب دارد، نقش طراح بیشتر بر روی عناصر بصری و خلاقانه وب سایت است.
 • سه نوع توسعه‌دهنده وب وجود دارد – توسعه‌دهنده frontend، توسعه‌دهنده Backend و توسعه‌دهنده full stack. در حالی که سه نوع طراح وجود دارد – UX، UI و طراحان بصری.
 • به طور معمول، طراحان وب از نرم افزارهای ویرایش مانند فتوشاپ، سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس و دیگر پلتفرم های ساخت وب سایت استفاده می کنند. در حالی که توسعه دهندگان وب بیشتر از GitHub، MySQL، Grunt، ChromeDevTools و غیره استفاده می کنند.

وقتی در مورد ساخت و مدیریت وب سایت صحبت می کنیم، هم طراحان و هم توسعه دهندگان نقش مهمی در تکمیل کار دارند. به طور قابل توجهی، این دو نقش برای ارائه نتایج نهایی به یکدیگر وابسته هستند. برای اشاره، وظیفه اصلی توسعه دهندگان تمرکز بر جنبه فنی یک وب سایت است در حالی که کار اصلی طراح این است که کارهای بصری و تصوری یک وب سایت را انجام دهد.

اسطوره های درهم شکسته: توسعه دهنده وب در مقابل طراح وب

اگرچه طراحی و توسعه وب متفاوت است زیرا هر دو حول محور ساختن یک وب سایت می چرخند، بسیاری از افسانه ها باید رد شوند. پس بیایید اکنون شروع کنیم.

طراحان وب سایت نیازی به کدنویسی ندارند

اگرچه طراحی وب سایت به بسیاری از مهارت های فنی نیاز ندارد، طراحان کدهای HTML و را می نویسند. CSS. برای مثال، طراحان باید ناوبری یک وب سایت را هموار کنند. اکنون طراحانی وجود دارند که کدنویسی نمی کنند، بیشتر طراحان گرافیک و طراحان چاپ. با این حال، اکثر طراحان وب می دانند که بر روی HTML و CSS کدنویسی کنند و می توانند تفاوت بزرگی در ساخت یک وب سایت ایجاد کنند. علاوه بر این، طراحان وب که می توانند با استفاده از جاوا اسکریپت کدنویسی کنند، تقاضای زیادی دارند، بنابراین همیشه یک امتیاز مثبت است.

توسعه دهندگان وب بسیار بیشتر درآمد کسب می کنند

این کاملاً سطحی است که بگوییم توسعه دهندگان وب بسیار بیشتر از طراحان درآمد کسب می کنند. برای نگاه کردن به تصویر گسترده تر، همه چیز به مهارت ها و تجربه برمی گردد. با این حال، با صحبت در مورد سناریوهای متوسط، توسعه دهندگان وب به عنوان یک مبتدی بسته بهتری دریافت می کنند. اما از آنجایی که هر دو حرفه دامنه وسیعی دارند، همیشه خوب است آنچه را که در آن مهارت دارید انتخاب کنید.

هنگامی که وب سایت شما زنده شد، همین است

همانطور که بسیاری دوست دارند باور کنند، این افسانه در مورد توسعه و طراحی وب سایت به سادگی باید از بین برود. مطمئناً شما تلاش زیادی برای طراحی، توسعه و سپس ایجاد یک وب سایت زنده کرده اید. اما برای اینکه وب سایت خود را در موتور جستجو رتبه بندی کنید، باید به افزودن عناصر تازه به آن ادامه دهید و در عین حال مراقب نگهداری سایت نیز باشید.

برای این کار، می‌توانید وبلاگ‌ها را در وب‌سایت خود اضافه کنید، محتوای وب‌سایت را ویرایش کنید، وب‌سایت را برای پیوندهای شکسته، سرعت سایت، منوهای ناوبری و موارد دیگر آزمایش کنید. تست A/B، مانند دکمه CTA، فرم‌های وب، فونت‌ها، الگوی رنگ، طرح‌بندی نیز می‌تواند برای نتایج بهتر آزمایش شود.

طراحی و توسعه وب سایت فقط در مورد ظاهر است

اگرچه وب سایت به این موضوع می پردازد که چگونه از نظر بصری برای بازدیدکننده به نظر می رسد، اما فقط به ظاهر آن مربوط نمی شود. باید محتوا و اطلاعات مرتبط را داشته باشد، دقیقاً جایی که کاربر به دنبال آن است، علاوه بر این، باید کاربر پسند باشد.

در مورد طراحی وب سایت صحبت می کنیم، بیشتر در مورد طرح رنگ، فونت، طرح بندی، گرافیک، تجربه کاربر و تعامل کاربر است. در حالی که توسعه همان چیزی است که به باطن و فرانت اند یک وب سایت می رود.

آیا می توانید یک طراح وب و همچنین یک توسعه دهنده باشید؟

بله، مطمئناً می توانید بهترین های هر دو دنیا را داشته باشید. اغلب اوقات می توانید پروفایل های شغلی را ببینید که به مهارت های هر دو نیاز دارند. اما همه چیز به شرکتی که برای آن درخواست می دهید و شرایط شغلی آنها بستگی دارد. با این حال، صرف نظر از اینکه کدام نمایه را انتخاب می کنید، داشتن ایده در مورد طراحی و همچنین توسعه همیشه مفید است، زیرا به ایجاد یک وب سایت کمک می کند.

آیا مهارت های خاصی وجود دارد که برای یک طراح و توسعه دهنده وب به آن نیاز دارید؟

اگرچه یک طراح و توسعه‌دهنده وب باید در جهت یک هدف مشترک کار کنند، یعنی ایجاد یک وب‌سایت عالی. با این حال، مجموعه خاصی از مهارت‌ها وجود دارد که باید در هر دو پروفایل شغلی مهارت داشته باشید.

مهارت های طراح وب سایت:

 • مهارت های ارتباطی خوب
 • ایده خلاقانه تولید کنید
 • تجربه کار با نرم افزارهای ویرایش
 • یادگیری جامع
 • دانش عمیق در مورد سئو و سکوهای CMS

مهارت های توسعه دهنده وب:

 • مهارت های تحلیلی عالی
 • مهارت های کدنویسی و دانش در مورد یک زبان برنامه نویسی پیشرفته مانند HTML، JavaScript و CSS
 • مهارت های ارتباطی
 • مهارت های مشارکتی
 • تجربه در رفع اشکال و تست وب سایت
 • مهارت های حل مسئله

نتیجه: طراح وب در مقابل توسعه دهنده وب

یک طراح وب:

 • تمرکز اصلی بر جذابیت و ظاهر بصری یک وب سایت است
 • از CSS، جاوا اسکریپت و HTML استفاده می کند
 • ایده خلاقانه حول طرح رنگ، چیدمان، طراحی گرافیکی و جریان اطلاعات می چرخید
 • ایده ایجاد یک تجربه کاربری عالی است
 • به مهارت هایی مانند خلاقیت، تخیل و مهارت های شهودی قوی نیاز دارد

یک توسعه دهنده وب:

 • آنچه را که در داخل یک وب‌سایت قرار می‌گیرد مدیریت می‌کند
 • مهارت های پیشرفته در یک زبان برنامه نویسی که Net، Python، Ruby، C است
 • تمرکز روی رابط کاربری است
 • تمرکز بیشتر روی جنبه منطقی و فنی است
 • نیاز به مدرک حرفه ای یا دوره در زبان برنامه نویسی

طراح وب در مقابل توسعه وب: حکم نهایی

تفاوت های عمده:

 • طراحان وب سایت همه در مورد خلاقیت و ایده هستند. در حالی که تمرکز توسعه دهندگان وب بیشتر روی جنبه فنی است.
 • طراحی وب شامل جنبه های زیبایی شناسی اجرای یک وب سایت است. از سوی دیگر، توسعه وب بر ساخت وب سایت های کاربر پسند بر اساس نیازهای مشتری متمرکز است.
 • وظیفه اصلی یک طراح وب تبدیل ایده به یک وب سایت جذاب است. از طرف دیگر، توسعه دهنده یک وب سایت را به یک وب سایت کاملاً کاربردی تبدیل می کند.
 • طراحان وب عمدتا از ابزارهایی مانند Photoshop، Sketch، DreamWeaver و غیره استفاده می کنند. در حالی که توسعه دهندگان وب عمدتا از زبان هایی مانند استفاده می کنند. HTML، PHP، جاوا اسکریپت، پایتون و دیگران.

کلمات پایانی: طراح وب در مقابل توسعه دهنده وب

اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، طراحان و توسعه دهندگان وب نقش های کاملاً متفاوتی برای ایفای آن دارند. نقش طراح ارائه نتایج بصری جذاب و تمرکز بر قسمت جلویی یک وب سایت است. بنابراین، قابلیت استفاده کلی و تجربه کاربر را بهبود بخشید. همچنین، در مورد توسعه دهندگان وب، مطمئن شوید که مفاهیم و ایده ها توسط طراحان ادغام شده، آنها را کدنویسی کرده و از طریق یک وب سایت کاملاً کاربردی به آنها جان می بخشید.

در حالی که سعی می کنید بفهمید کدام یک را به عنوان شغل انتخاب کنید، تمرین اینجاست. اگر می خواهید بیشتر در جنبه فنی ایجاد یک وب سایت شرکت کنید، پس توسعه دهنده وب بودن انتخاب خوبی برای شما است. با این حال، اگر پالت های رنگی، نام تجاری، و عناصر بصری چیزی هستند که به شما علاقه مند هستند و می خواهید ایده هایی را برای وب سایتی که تبدیل می کند طراحی کنید، پس طراح وب باشید. یک انتخاب شغلی عالی است.

امیدواریم این پست بینش واضح تری از تفاوت عمده بین یک طراح وب و یک توسعه دهنده وب به شما ارائه دهد. و هر دو این حرفه را با بینش روشن‌تر درک کنید. آیا سوالات بیشتری دارید یا دوست دارید تجربه خود را از بودن در میان بگذارید؟ در بخش نظرات ذکر کنید و من دوست دارم در مورد آن بحث کنیم.