تاثیراتی که سرما میتواند روی لپ تاپ بگذارد

نویسنده:
بازدید: 388 بازدید
تاثیراتی که سرما میتواند روی لپ تاپ بگذارد

بارها شنیده ایم که گرمای بیش از حد می تواند به رایانه ها آسیب برساند، اما اگر خیلی سرد شوند چه اتفاقی می افتد؟ لپ‌تاپ‌ها هنگام استفاده می‌توانند بسیار داغ شوند و حتی سرعتشان کاهش پیدا کند، بنابراین منطقی است که آنها را در یک مکان خنک نگه دارید، درست است؟ پاسخ به این سوال به سادگی بله یا خیر نیست. در ادامه به همین موضوع خواهیم پرداخت.

تاثیراتی که سرما میتواند روی لپ تاپ بگذارد

امکان شکستن صفحه نمایش

مهمترین مشکل هنگام قرار گرفتن لپ تاپ در معرض سرمای شدید، آسیب دیدن صفحه نمایش است. لپ تاپ های امروزی معمولا از نوعی نمایشگر به نام “نمایشگر کریستال مایع” (LCD) استفاده می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، نمایشگرهای LCD از لایه ای از کریستال های مایع برای نمایش تصویر استفاده می کنند.

مهمترین مشکل هنگام قرار گرفتن لپ تاپ در معرض سرمای شدید، آسیب دیدن صفحه نمایش است. دمای کاری مناسب برای نمایشگر LCD بین 0 تا 50 درجه سانتیگراد است. با سرد شدن صفحه، سرعت پاسخ آن به دلیل کند شدن مولکول های نمایشگر LCD کاهش می یابد. در این حالت تاخیر وجود دارد و حتی ممکن است با پدیده ghosting مواجه شوید که اثرات تصویر قبلی روی صفحه باقی می ماند. خوشبختانه این مشکل موقتی است و با آوردن لپ تاپ به محیط گرم، سرعت پاسخگویی صفحه نمایش به حالت عادی باز می گردد.

با این حال، اگر LCD بسیار سرد شود، مثلاً زیر 20 درجه سانتیگراد، مایع موجود در نمایشگر به معنای واقعی کلمه یخ می‌زند. در این حالت مایع منبسط شده و فشار زیادی به لایه های دیگر داخل صفحه وارد می کند. این گسترش می تواند به انواع آسیب های دائمی مانند تغییر رنگ، نور پس زمینه ناهموار و حتی ترک های کامل در صفحه منجر شود.

اگر لپ تاپ شما از صفحه نمایش OLED استفاده می کند، همان مشکلات تا حد زیادی برای نمایشگر مورد نظر تکرار می شود. اگرچه OLED ها در برابر هوای سرد کمی مقاوم تر هستند، اما در صورت کاهش دما نیز می توانند سرعت خود را کاهش دهند و آسیب دائمی به زیر 20 درجه سانتیگراد وارد کنند.

تاثیراتی که سرما میتواند روی لپ تاپ بگذارد

باتری لپ تاپ در هوای سرد آسیب پذیرتر است

با توجه به اینکه باتری‌ها نسبت به نمایشگرها نسبت به نوسانات دما حساس‌تر هستند، نصب سیستم‌های گرمایشی برای حفظ دمای باتری در خودروهای الکتریکی مدرن منطقی است. باتری های لیتیوم یونی در سرما عملکرد خوبی ندارند. دمای کارکرد مناسب این باتری ها بین 10- تا 50+ درجه سانتی گراد است. البته با کاهش دما حتی در دمای بالای صفر درجه، ولتاژ و ظرفیت باتری افت می کند.

نکته مهم این است که هرگز نباید باتری را در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد شارژ کنید. هوای سرد مقاومت باتری را از طریق فرآیندی به نام “رسوب لیتیوم” افزایش می دهد، به این معنی که شارژ آن سخت تر می شود و به قدرت بیشتری نیاز دارد که برای عمر باتری مضر است. در صورت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید، باتری ممکن است به دلیل واکنش های شیمیایی غیرقابل برگشت ظرفیت خود را برای همیشه از دست بدهد.

لپ تاپ را هرگز در جای سرد قرار ندهید

بنابراین تا حد امکان از قرار دادن لپ تاپ خود در معرض دمای شدید خودداری کنید. به عنوان مثال، زمانی که دمای هوا به زیر صفر می‌رسد، لپ‌تاپ خود را در ماشین رها نکنید. اگر نیاز به حمل لپ تاپ در هوای سرد دارید، بهتر است یک کیف لپ تاپ عایق، ترجیحا ضد آب تهیه کنید تا در مواقع برف یا باران از آن محافظت کند.

اگر لپ تاپ برای مدتی در سرما بوده است، آن را مستقیماً به مکان گرم منتقل نکنید. به جای آن، برای جلوگیری از بروز مشکلات، آن را به مدت نیم تا یک ساعت در خنک ترین مکان خانه بگذارید. اگر شغل شما مستلزم این است که در هوای آزاد در دمای زیر صفر کار کنید، یک لپ تاپ معمولی این کار را نمی کند. شما به یک لپ تاپ مقاوم نیاز دارید که به لطف پوشش محافظ ضخیم خود بتواند در شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کند.