تفاوت بین دامین ir و دامین com

نویسنده:
بازدید: 4289 بازدید
تفاوت بین دامین ir و دامین com

خیلی وقت ها پیش آمده که وقتی در گوگل چیزی را جستجو می کنید و وب سایتی را در نتایج ارائه شده گوگل باز می کنید، چشمتان به بالای صفحه، در نوار آدرس خورده است. در آن قسمت آدرس سایتی که باز کرده اید نوشته شده است. اگر به انتهای آدرس دقت کنید احتمالا می بینید که در انتهای آدرس یک دات یا نقطه وجود دارد. بعد از نقطه چند حرف پشت سر هم آمده است. مانند ir ،com ،org . به این حروف دامنه یا Domain گفته می شود. در این مقاله درباره دامنه com و ir صحبت خواهد شد.

دامنه com

این دامنه مخفف شده ی واژه انگلیسی Commercial است. و معنی آن به زبان فارسی به معنی ” تجاری ” است. در چند دهه گذشته فقط وب سایت های تجاری از این دامنه استفاده می کردند. اما بعد از گذشت چندی، استفاده از این دامنه برای همه ی وب سایت ها آزاد شد و هم اکنون، هر وب سایتی با هر نوع فعالیتی که بخواهد می تواند از این دامنه استفاده کند. به همین دلیل نام این دامنه تغییر یافت و امروزه از آن با عنوان دامنه بین المللی یاد میشود و دیگر از نام دامنه تجاری برای این نوع از دامنه ها استفاده نمی شود. این دامنه یک دامنه جهانی و پر کاربرد است. به طوری که بیش از هفتاد و پنج درصد از وب سایت ها از این دامنه در آدرس خود استفاده می کنند.

دامنه ir

از این دامنه فقط در کشور ایران استفاده می شود و مخفف کلمه iran در زبان انگلیسی است. می توان گفت به طور تقریبی همه ی کشور ها یک دامنه بین المللی مخصوص به خود دارند که فقط برای وب سایت های همان کشور استفاده می شود. اما به این نکته توجه داشته باشید که وقتی می گوییم این دامنه، یک دامنه ملی است، به این معنی نیست که فقط افراد همان کشور به وب سایت هایی که با این دامنه تعریف می شوند دسترسی دارند. بلکه وب سایت های تعریف شده با این دامنه در هر جای جهان که جستجو شوند، قابل دسترسی هستند.

خرید کدام دامنه به صرفه تر است؟

خرید کدام دامنه به صرفه تر است؟

دامنه ir نسبت به دامنه com به صرفه تر است. هر دامنه ای که توسط کاربران اینترنت ساخته می شود، بر روی یک سیستم قوی ثبت می شود. هنگامی که دامنه ir توسط شما خریداری می شود، این دامنه بر روی سیستمی ذخیره می شود که در ایران است. در نتیجه به مراتب هزینه ذخیره سازی و نگهداری آن هم کمتر است. و در نتیجه این دامنه ارزان تر است.

رقابت این دو دامنه با یکدیگر بر سر آدرس وب سایت ها به چه صورتی است ؟

در دامنه com شما برای انتخاب اسم آدرس وب سایت خود با هشت میلیارد نفر یعنی تقریبا جمعیت کل کره زمین در حال رقابت هستید. در این میان ممکن است اسمی که شما انتخاب کرده اید، توسط یک فرد دیگر خریداری شده باشد. اما در مورد دامنه ir این رقابت کمتر می شود و تعداد آن به هشتاد میلیون نفر یعنی جمعیت کل ایران می رسد. در نتیجه در این دامنه، رقابت کمتری وجود دارد. به دنبال این کاهش رقابت، قطعا احتمال در دسترس نبودن اسم مورد نظرتان جهت خرید کردن کمتر خواهد شد. چون به مراتب با افراد کمتر و گزینه های بیشتری سر و کار خواهید داشت.

کدام دامنه قابل اعتماد تر است ؟

اعتماد مردم ساکن کشور ایران به دامنه ir بسیار بیشتر دامنه com می باشد. دلیل آن هم این است که در دامنه های ملی، احتمال نشر اطلاعات کاربران و قرار گرفتن این اطلاعات به صورت نا خواسته در اختیار مجرمان و کلاه برداران اینترنتی در حد صفر است.

کدام دامنه برای سئو کاربرد بیشتری دارد و قابل استفاده تر است ؟

ابتدا باید بدانیم که دامنه ir و com از نظر سئو چه تفاوت هایی دارند. برای درک این مطلب لازم است که با یک آی پی آشنا متصل شویم. آدرس آی پی به گونه ای به محل و موقعیت مکانی شما اشاره دارد. وقتی شما به اینترنت وصل می شوید، شماره ای به دستگاه شما داده خواهد شد. شما در هر جایی از اینترنت که بگردید با این شماره قابل ردیابی و شناسایی هستید و موقعیت مکانی شما برای اینترنت کاملاً مشخص است.

وقتی که شما از دامنه com استفاده می کنید، در حقیقت در حال استفاده کردن از یک دامنه بین المللی هستید. در این شرایط اکثر مشتریان و بازدید کنندگان وب سایت شما ایرانی هستند. حال اگر وب سایت شما دارای دامنه ملی باشد، به این معنا است که هم دامنه ی شما و هم بازدید کنندگان شما از ایران هستند. در هر حال برای موتور جستجوی گوگل دامنه و بازدید کننده ایرانی که نزدیک به هم باشند بسیار بهینه تر است.

در این مقاله تمامی توضیحات لازم که مربوط به هر دو دامنه می شوند ارائه شده است. هم اکنون می توانید با توجه به کاربرد وب سایت خود، یکی از این دو دامنه ی پر کاربرد را در آدرس وب سایت خود جای دهید.