گواهینامه SSL چیست و چه کاربردی دارد ؟

نویسنده:
بازدید: 4241 بازدید
گواهینامه SSL چیست و چه کاربردی دارد ؟

گواهینامه SSL چیست ؟ | امروزه اکثریت خرید و فروش های کالا های مختلف به صورت اینترنتی و از طریق وب سایت های فروشگاهی انجام می شود. هر وب سایتی که کار خرید و فروش انجام می دهد و به عنوان یک فروشگاه تلقی می شود، علاوه بر داشتن هویت مشخص و معتبر، و داشتن پارامتر های امنیتی برای جلب اعتماد کاربران و مشتریان خود باید یک گواهینامه معتبر با عنوان گواهینامه SSL داشته باشند.

گواهینامه SSL هویت یک کسب و کار اینترنتی و یا یک کسب و کار و وب سایت فروشگاهی را تایید می کند. هم چنین، یک اتصال رمز نگاری شده و ایمن بین مشتری و آن کسب و کار و یا وب سایت بر قرار می کند. داشتن این گواهینامه از الزامات هر وب سایت فروشگاهی و هر کسب و کار اینترنتی است که باعث می شود که معاملات آنلاین را از دست افراد سود جو و کلاه برداران اینترنتی حفظ کند. هم چنین تمامی اطلاعات و داده های محرمانه مربوط به کاربران و مشتریان را محرمانه نگه می دارد و تا حد امکان از نشر آن ها جلوگیری می کند.

گواهینامه SSL  به چه معنا است ؟

ابتدا می توان به توضیح لغوی و بررسی کردن معنای آن پرداخت. SSL مخفف  Secure Socket Layer بوده و معنای آن در فارسی لایه اتصال ایمن می باشد. این گواهی نامه از اطلاعات و داده های محرمانه وب سایت های مختلف و مشتریان وب سایت در برابر هکر ها، سود جو ها و کلاه برداران اینترنتی محافظت می کند. گواهی نامه SSL در واقع یک لایه امنیتی سرتاسر رمز گذاری شده است که از در دسترس قرار داده شدن اطلاعات و داده های محرمانه کاربران و مشتریان وب سایت های کسب و کار اینترنتی و فروشگاهی جلوگیری کرده و حریم شخصی آن ها را حفظ می کند.

گواهینامه  SSL چه اهمیتی دارد ؟

این گواهی نامه اهمیت بسیار زیادی در افزایش میزان و سطح امنیت وب سایت کسب و کار یا فروشگاهی دارد. این گواهی، این دو مورد را به یک دیگر وصل می کند. مورد اول اتصال نام دامنه، نام سرور و یا نام هاست است. مورد دوم، مربوط به هویت سازمانی و هویت مکانی می شود.

یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک ارتباط امن و حفاظت شده با مرور گر های متفاوت، نصب کردن این گواهی نامه در سرور وب سایت است. با نصب کردن و راه اندازی کردن این گواهی، پروتکل برنامه که تحت عنوان  HTTP  است، به صورت HTTPS   در می آید. حرف   S  در انتهای عبارت HTTP نشان دهنده این است که این وب سایت از امنیت بسیار بالایی بر خوردار است. چنان چه وب سایتی این گواهی نامه را بر روی سرور خود نصب کرده باشد، هنگام بازدید از آن وب سایت در Browsers علامت قفل یا نوار بالای صفحه به رنگ سبز در می آید.

مزایای این گواهینامه SSL چیست ؟

مزایای این گواهینامه چیست ؟

این گواهی نامه امنیتی علاوه بر حفظ کردن حریم خصوصی مشتریان و کاربران و اطلاعات سایت شما و هم چنین تضمین کردن آن، مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

از دیگر مزایای این گواهی نامه معتبر می توان به افزایش ترافیک سایت، جلب اعتماد کاربران و مشتریان، بهبود رتبه بندی سئو، حفظ نام تجاری و برندینگ وب سایت شما، افزایش امنیت تبادل داده ها بین سرور ها.

اهمیت فعال سازی گواهینامه SSL در وب سایت چیست ؟

یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای فعال سازی این گواهی نامه امنیتی برای وب سایت خود، در خواست کمک از شرکت هایی است که هاست ارائه می کنند. به ویژه همان شرکتی که هاست خود را از آن دریافت کرده اید.
برای نصب این گواهینامه در هاست خود، بایستی که تغییراتی را در ورد پرس اعمال کنید.

یکی از رایج ترین مشکلات در فعال سازی گواهینامه SSL سبز نشدن پروتکل در مرورگر کاربران می باشد. در واقع اگر پروتکل به رنگ سبز تغییر پیدا نکند به معنی فعال نشدن این گواهینامه است. در این مواقع افراد به این فکر می افتند که چگونه باید این گواهینامه را برای سایت خود فعال کنند. قطعا انجام تغییرات در تنظیمات این گواهی جهت بر ظرف شدن این مشکل، کاری بسیار دشوار و زمان بر است. اما با استفاده از برخی از افزونه ها و برخی ترفند ها می توان این گواهی نامه امنیتی را در کمترین زمان فعال کرد.

به عنوان برخی از این ترفند ها و افزونه ها می توان به این موارد اشاره کرد: نصب افزونه Really Simple SSL در ورد پرس، پیکر بندی گواهینامه SSL ، کنترل کردن بخش های مختلف، فعال سازی این گواهی نامه از طریق هاست سی پَنِل .

در نهایت می توان گفت که این گواهی نامه امنیتی یک فناوری بسیار پیشرفته است که در بر قراری یک پیوند امن بین مرورگر و سرور به کار می رود. به بیانی دیگر، این پروتکل امنیتی از اطلاعاتی که کاربران و مشتریان به هنگام تکمیل فرم در وب سایت وارد خواهند کرد به خوبی محافظت می کند و مانع از دسترسی هکر ها و کلاه برداران به این اطلاعات می شود.